mIRC ve Services Komutları

/server irc.mevsim.org
mIRC’i açtıktan ve karşınıza gelen pencerede rumuz, gerçek isim ve ident gibi bilgileri girip onayladıktan sonra yukarıda paylaştığımız komutu ile mevsim irc ağına bağlanabilirsiniz.

/ignore rumuz ve /silence +
Sırası ile açıklayacak olursak, ilk komut sadece belirli bir rumuzun size özel mesaj göndermesini engellerken ikinci komut tüm kullanıcılardan gelecek özel mesajları engellemenizi sağlar.

/part #kanaladı
Komutunu kullanarak adını belirttiğiniz oda(kanal)’dan ayrılabilirsiniz. Bir başka alternatif olarak gerek mirc gerekse web chat uygulamasını kullanırken sağ blokta yer alan kanal adının üzerine mouse ile sağ tuş tıklayarak kapat butonunu da kullanabilirsiniz.

/ping rumuzunuz
İnternet bağlantınız kötü ise veya o an irc ağında veri akışında bir aksaklık yaşanıyorsa bu serverdan ne kadar sürede yanıt aldığınızı öğrenmek için bu komutu kullanabilirsiniz. Gecikme bilgisi saniye cinsinden gözükecektir.

/LIST
Komutu ile o an aktif olarak kullanılan (minimum 1 kullanıcı bulunmalı) kanalları isim, bulunan kullanıcı sayısı bilgisi ile listelenmesini sağlayıp görebilirsiniz.

/map ve /lusers
Bazı sunucularda ilk komut güvenlik nedeni ile kullanıcıların kullanımına kapalıdır, ancak işlev olarak sunucuya bağlı olan her bir link(bağlı server)’ların isim ve kullanıcı sayısını tek tek gösterir. İkinci komut ise yerel ve genel olmak üzere kullanıcı sayılarını verir. İlk komuttan farkı burada yalnızca bağlı olduğunuz sunucu ve bağlı olan sunucuların toplam değerlerini yerel ve genel olarak listeler. Bağlı sunucu isimleri ve oralardan bağlı sayıları belirtmez.

/msg chanserv register #kanal şifre açıklama
Kanalı belirtilen açıklama ile kaydetmeyi sağlar.

/msg chanserv drop #kanal şifre
Kaydedilmiş kanal kaydının silinmesini sağlar. Bu işlem sonrasında bir başkası tarafından kanal kayıt edilebilir hale gelir.

/msg chanserv info #kanal
Söz konusu kanal ile ilgili sahibi, açıklaması ve belirlenen diğer bilgilerinin öğrenilmesini sağlar.

/msg chanserv access #kanal add nick 999
Kayıtlı bir rumuza ilgili kanalda en üst seviyeden erişim eklenmesini sağlar. Bu değer 1-999 arası olarak kullanılır.

/msg chanserv access #kanal list
Kanal da eklenmiş olan yetkilerin seviyeleri ile birlikte listelenmesini sağlar.

/msg chanserv set #kanal desc açıklama
Kanalı kayıt ederken belirlediğiniz kanal açıklamasını değiştirmenizi sağlar.

/msg chanserv set #kanal restricted on/off (açar veya kapar)
İlgili kanalda kanala yalnızca access yani erişimi olan kişilerin girişine izin verir.

/msg chanserv set kanal mlock +-fonksiyonlar
Kanalın belirlenen modlar ile düzenlenmesini sağlar. (Mode listesi için /chanserv help set mlock komutunu kullanabilirsiniz.)

/msg chanserv set #kanal successor nick
Kanal’a varis atanmasını sağlar, eğer kanal sahibinin nick kaydı düşerse kanal otomatik olarak successor olarak tanımlanan nicke devredilir. Successor sonrasını boş bırakırsanız kanala atanan successor devre dışı bırakılır.

/msg chanserv levels #kanal set acc-list seviye
Kanalda ki erişim listesini görebilme yetkisine sahip olacak seviyeyi belirler.

/msg chanserv levels #kanal set acc-change seviye
Kanal da erişim ekleme ve silme yetkisine sahip olacak seviyeyi belirler.

/msg chanserv levels #kanal set clear seviye
CLEAR fonkisoyununu kullanabilecek seviyeyi belirler. Kapsamı için /msg chanserv help clear komutunu kullanabilirsiniz.

/msg nickserv register şifreniz e-posta
Komutunu kullanarak o anda seçmiş olduğunuz rumuzun servislere kaydedilmesini sağlayabilirsiniz. E-posta adresini doğru yazmanız ileride şifrenizi unutmanız durumunda e-posta adresinize şifre gönderilmesi için kullanılacağından geçerli bir adres girdiğinizden emin olun.

/msg nickserv identify şifreniz
Yazarak daha önce kaydetmiş olduğunuz rumuzun şifresini servislere tanıtıp, sahibi olduğunu doğrulayabilirsiniz.

/msg nickserv drop şifreniz
Kaydetmiş olduğunuz bir nickin kaydının düşürülmesi için kullanılır. Bu işlemi yaptığınızda bir başkasının rumuzu tekrar kayıt edebileceğini unutmayın.

/msg nickserv info rumuz
Kayıt edilmiş bir rumuz için yalnızca sahibi tarafından INFO bilgisinde görünmesine müsade ettiği kişisel ayrıntıları (yaş, burç, semt) gibi bilgileri görmenizi sağlar. Eğer bu bilgiyi kısıtlamışsa bu ayrıntıları göremezsiniz.

/msg nickserv set password yenişifre
Komutu ile rumuzunuz mevcut şifresinin değişmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlem sonrasında rumuzunuzu artık yeni şifreniz ile tanıtmanız gerekir.

/msg nickserv set kill on/off (aktif etmek veya devre dışı bırakmak için)
Komutu kullanıldığında kayıtlı bir rumuz ile giriş yapılırsa 60 saniye içerisinde şifresi girilmmesi durumunda rumuz ile bağlantısının kesilip, rumuzun otomatik değiştirilmesini sağlar.

/msg nickserv ghost rumuz şifreniz
Daha önce bahsettiğimiz KILL fonksiyonu ile şifre tanıtma için zaman sınırlaması ayarlamadınız ve başkası kayıtlı rumuzunuz ile sohbete bağlandı. Veya internet bağlantınız koptu ve rumuzunuz asılı kaldı, bu gibi durumlarda bu komutu uygulayarak rumuzun bağlantısını kesebilir ve sonrasında /nick rumuzunuz yazarak nickine geçebilirsiniz.

/msg nickserv ajoin add #kanal
Komutu ile rumuzunuzun şifresini tanıttığınızda belirlediğiniz kanala otomatik olarak girmesini sağlar, böylelikle her giriş yaptığınızda kanallara tek tek girmek zorunda kalmazsınız. Bir kanalı ajoin listesinden çıkarmak için add yerine del komutu kullanılabilir. Yine ajoin listesi içinde son parametreden kanal adını silip add yazan yere LIST yazmak yeterli olacaktır. (/nickserv ajoin list)

/msg nickserv set password yenişifreniz
Bu komut rumuz şifrenizi değiştirebilmenizi sağlar.

/msg nickserv set email yenimail
Komutu ile rumuzunuz için kayıtlı e-posta adresini değiştirebilirsiniz. Şifrenizi unutmanız gibi durumlarda şifre hatırlatma için e-posta adresinize ileti gönderileceğini unutmayın.

/msg nickserv set private on/off (açma veya kapama)
İlgili komut ile başkalarının rumuzunuza ait bilgilere bakmasını engelleyebilirsiniz. ON yapılması durumunda bilgileriniz gizlenecektir.

/oper rumuz şifre
Komutu ile yönetici statüsüne geçersiniz. Bu normal rumuz şifresinden farklıdır ve yöneticiler için atanan şifrelerdir.

/mode rumuz -o
Komutu ile yukarı da aktif etmiş olduğunuz yönetici statüsünü kapatır, kullanıcı düzeyine geçiş yaparsınız.

/sajoin #rumuz #kanaladı
İster kullanıcı ister bir başka yönetici olsun bu komutu kullanarak işaret edilen rumuzu belirtilen kanala zorla sokabilirsiniz.

/kill rumuz sebep
Bu komut ile rumuzu girilmiş olan kullanıcının direk server ile bağlantısının geçici olarak kesilmesi sağlanır. Tekrar girebilme olanağı vardır.

/gline *@ipadresi sebep
Bu komut ile ip adresi girilmiş olan kullanıcının direk server ile bağlantısının kalıcı olarak kesilmesi sağlanır. Yapılan işlem kaldırılmadıkça veya IP adresi değişmediği sürece kullanıcı sunucuya giremez.

/msg operserv global duyuru-mesajı
Bağlı olan kullanıcıların görebileceği şekilde duyuru niteliğinde bir defaya mahsus mesaj yayınlar.

/msg operserv logonnews add duyuru-mesajınız
Servera bağlanan kullanıcıların görebileceği kalıcı duyuru mesajıdır ve her bağlantı kurulduğunda silinmediği sürece görünür.

/msg operserv restart
Servislerin yeniden başlatılmasını sağlar, komutun uygulanması ile birlikte saniye içerisinde yeniden başlama işlemi gerçekleşir.

/msg operserv update
Servisler için ani bir restart gereksinimi oldu ise son işlemlerin servisler için .db dosyalarına yazdırılması amacı ile bu komutu kullanarak servis veritabanlarını güncelleyebilirsiniz.

/msg operserv raw svsnick rumuz yeni-rumuz 0:0
Eğer bu erişime sahipseniz dilediğiniz kullanıcının rumuzunu istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

/msg memoserv send nick notunuz
Seçili olan rumuza not bırakılmasını sağlar. Kullanıcı online olmasa bile, daha sonra girdiğinde bu notu görebilir.

/msg memoserv read not-numarası
Belirtilen numaraya ait notu gösterir.

/msg memoserv read last
Komutu kendinizin veya bir başkasının size göndermiş olduğu olan son notu okumanızı sağlar.

/msg memoserv del not-numarası
Belirtilen numaraya ait notu siler. Eğer not numarası olarak tek rakam değil de 1-5 gibi bir rakam girilirse 1 ve 5 dahil olmak üzere arasında kalan numaraya sahip notları siler.

/msg memoserv list
Alınmış olan tüm notları listeler.

/msg memoserv set limit sayı
Belirtilen sayı dahilinde not alma sınırını belirler.