Zika Virüsü Nedir?

Blog geri dön

Zika Virüsü Nedir?

Zika Virüsü Nedir?

Zika Virusu’nun Turkiye’de yeni gorulmeye basladigini belirten Saglik Bakani Ahmet Demircan, “Gerekli tedbirler de alinacak” dedi.Mevsimsel grip noktasinda, su anda gecmis yillara gore olumsuz bir noktada degiliz, asiri bir yayginlik, bir tehdit altinda degiliz hatta biraz daha iyi durumdayiz.

ANTIBIYOTIK KULLANIMI

Antibiyotik kullanimina iliskin Bu konuda ulkemizde yapilan calismalar olumlu netice verdi. Recetelerde antibiyotik orani gectigimiz yillara gore dusuyor ve dusmeye devam ediyor. Bu konuda basariliyiz.

ZIKA YENI GORULEN RAHATSIZLIK

Zika, Turkiye’de yeni gorulen virutik bir rahatsizlik. Bununla ilgili Saglik Bakanligimiz gerekli calismalari yapiyor, gerekli tedbirler de alinacak.Zika Virusu ilk defa Guney Amerika bolgelerinde goruldu. Virus insan vucudunda buyuk bir hasara ve hatta olume bile neden olabilecegi icin dunyanin bircok ulkesinde ve hatta Turkiye’de de buyuk bir korku ve panige kapilmasina neden oldu. Virusun tasiyicisi olan iki sinek turu, Turkiye’nin bazi bolgelerine ulasti ve oralarda yerlesIk hale geldi. Bunlar: Aedes aegypti ve albopictus. Birinci sivrisinegin yayilimi Dogu Karadeniz, Batum, Gurcistan, Kirim yarimadasina uzanan bir bolgede aktif. AE. albopictus ise daha yaygin goruluyor. Bati Trakya ve Istanbul, Dogu Karadeniz’de Giresun’da aktif. Adaptasyon yeteneginin yuksek oldugu, sinegin yayilmaci bir tur oldugu biliniyor, kis aylarinda da yasayabiliyor.

COCUKLARA ASI

(Cocuklarina asi yaptirmayi reddeden aileler) Asi, toplum sagligi uzerinde fevkalade koruyucu bir onlem, buna karsi cikmak fevkalade sakincali.

Comments (2)

 • FIRAT cevap

  Dünyanın var oluşundan günümüze kadar yeryüzüne ve insanlığa bir çok sebepten tehdit eden virüslere rastlamak mümkündür. zika virüsüde bunlardan biridir, genellikle çocuklarda görülen hem fiziki hemde ruhsal sorunlara yol açabilen bir hastalık haline gelmektedir. bu tür virüsler bakteri olarak belkide uzaydan dünyaya düşen gök cisimlerinin içinde milyonlarca yıl once süregelen bakterilerin günümüz dünyasına kadar ulaşabilecek bir döngü olabilir.

  12 Ocak 2018 , 11:54
  • CeReN cevap

   yorum icin tşkler patron.

   12 Ocak 2018 , 13:14

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog geri dön