Anasayfa Blog Cinsellik ve Cinsel Yönelim Nedir?

Cinsellik ve Cinsel Yönelim Nedir?

Yazar firat35yalcin
cinsellik nedir

Toplumda Cinsellik ve Cinsel Yönelim Eğitimi

Ergenlik dönemi cinsellik ile tanışmanın ilk adımlarıdır, bu dönemde hormonların değişimi ve dönüşü bireyin davranışlarını ve zihnini tamamen şekillendirerek hayatın geri kalanına hazırlanmış oluruz.

Erkek veya Bayan Farketmeksizin bireyin duygu ve düşüncelerinin fantazi dünyasında çekici birini düşünerek birtakım fiziksel uyarılara maruz kalır. Bu duygular ışığında yalnızlık hissi Dünya’nın sadece kendileri etrafında döndüğünü düşünerek ruhsal bunalıma girmelerine sebep olabiliyor.

Gençler, ergenlik çağında başkalarına benzeme isteği romantik ve duygusal açıdan kendi bedenini keşfetmesi bireyin cinsel yönelimi bu zamanda şekillenmeye başlıyor.

Cinsel Yönelim Nedir?

Cinsel yönelim erkek ya da kadın fiziksel olarak duygu düşüncelerin karşı cinsiyete olan çekimsel dürtüsüdür. Cinsel tercihin bir açıklaması olması ile birlikte türleri şunlardır;

cinsel yonelim - Cinsellik ve Cinsel Yönelim Nedir?
  • Heteroseksuel : Cinselliği tamamen karşı cinse eğilimli olan insanlara denir, erkek veya kadın farketmeksizin.
  • Eşcinsel : Eşcinselliği açıklamanın bir kaç yönü olmakla birlikte kendi hemcinsine karşı cinsel yönelim besleyenlere denir. Eşcinsel bayanlara (Lezbiyen) Erkeklere ise (Gabile halk arasında Gay) olarak sınıflandırılır.
  • Biseksüel Her iki karşı cinse yönelimi olan insanlara denir. Kadın veya erkek ayrımı olmaksızın.

Çocuklar Hangi Yaşta ‘Cinselliği’ Öğrenebiliyor?

Çocukların cinsel yönelimini bilmesi ister Eşcinsel ister heteroseksuel olsun toplumsal ön yargıyı beraberinde getirmesi ile birlikte okulda veya Aile’de bir takım sorunları beraberinde getirir.

Çocukluk yada Yetişkin çağ arasındaki cinsel yönelimini öğrenmesi biraz zaman alabilir, etrafındaki kadın veya erkeklerin davranışlarından yola çıkarak cinselliği tanıması ve yönelmesi bu şekilde gelişir.

Çocuklarda Cinsel Eğitim ve Deneyim sorunsalı Nelerdir?

Çocuk cinsel eğitimi öncelikle ebeveynleri tarafından verilmesi gerekmektedir, zira aile anne veya baba farketmeksizin öncelikle kendilerini sonrasında çocuklarını hayata hazırlamın ilk elzem konusu cinselliktir.

Ebeveynler çocuklarının hangi cinsel yönelimi olduğunu tespit etmeleri ve buna göre yardımcı olmaları gerekmektedir, iş işten geçtikten sonra malesef tramvatik durumlar hem çocuk için hemde Aile bireyleri için içinden çıkılamayacak bir sorun haline gelebilmektedir.

Cinsel Eğitimi Veren Sohbet Cafeleri Nerelerde Bulunur?

Birçok Eşcinsel genç toplumsal ya da aile baskılarından dolayı asosyal birey haline gelmeleri malesef kaçınılmaz hale gelebiliyor. Oysa cinsel tercihler veya yönelimler bireyin insani hak ve hürriyeti olmakla birlikte hukuk devleti ülkelerde öteki diye nitelendirilen cinsel tercihi olan insanların toplumun her alanında kabul görmesi gerekmektedir.

Dünya’nın globalleşmesi internetin insan hayatının her alanında hissdildiği şu günlerde cinsel eğitimi veren siteler veya cinsel sohbet alanı oluşturulan cafe‘lerin varlığından söz edebiliriz.

Hoşunuza Gidebilir

1 yorum

secil 9 Mart 2020 - 02:52

Kaleminize saglık cinsellik le ille bilgiyi herkez boyle acık sozlu olup yazamaz insanlar sohbet bile edemez ken bu konuyu kaleme almışşsınız ne derler düsünçesi toplumsal baskı ınsanlarınn duygularını bastırıyor cinsel sohbet edemez hale getirildik. emeklerize saglık

Yanıt

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.