Anasayfa BilimCoronavirüs Korona (Corona) Virus Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Korona (Corona) Virus Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Yazar firat35yalcin
coronavirus

Koronavirüs Nedir?

Koronavirüs nedir? Hayvanlarda ve insanlarda hastalığa neden olabilecek ölümle sonuçlanabilecek çok önemli virüs türüdür. İnsanlarda soğuk algınlığından üst solunum sendromu (MERS) ve şiddetli Akut solunum sendromu (SARS) vb daha şiddetli hastalıklara kadar solunum yolu enfeksiyonlarına neden olduğu bilinmektedir. En son keşfedilen Koronavirüs hastalığına COVID-19 neden olduğu tespit edilmiştir.

COVID-19 Nedir?

COVID-19 en son keşfedilen koronavirüs türlerinden biri olmakla beraber bulaşıcı ve malesef ölümcüldür. Bu yeni virüs 2019 Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde başlamasından önce pek bilinmiyordu.

Korona Virüs (COVID-19) Belirtileri Nelerdir?

COVID-19’un en yaygın semptomları ateş, yorgunluk ve kuru öksürüktür. Bu hastalarda ağrı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğaz ağrısı ve ishal belirtileri olabilir. Bu sempromlar genellikle hafif ve peyderpey başlar. Çoğu insanlar yaklaşık olarak %80 özel tedaviyle ihtiyaç duymadan hastalıktan kurtulurlar. COVID-19 alan her 6 kişiden 1’i ağır hastalanmakta ne nefes almakta güçlük çekmektedir. Yaşlı insanlar ve yüksek tansiyon, kalp poblemleri veya diyabet gibi rahatsızlıkları olan insanların bu tür virüs’ler karşısında bağışıklık sistemleri yenik düşerler.

COVID-19 Korona Virüs Nasıl Yayılır?

insanlar COVID-19 virüsüne yakalananlar kişiden kişiye öksürüğünde veya nefes verdiğinde yayılan küçük damlacıklar ağzından yayılabilir. Bu damlacıklar kişinin etrafındaki nesnelere ve yüzeylere düşer. Diğer insanlar daha sonra bu nesnelere veya yüzeylere dokunarak gözlerine, burnuna, ağzına dokunarak bu virüse maruz kalırlar. Bu yüzden hasta olan bir kişiden 1 metre’den daha uzak durmak çok önemlidir.

e5ZZHTdiE0ilN2j4UNaUTA 576x1024 - Korona (Corona) Virus Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Corona Virüsten Korunma Yöntemleri
Kendimizi ve Hastalığın Yayılmasını önlemek için Neler Yapmalıyız?
  • Ellerimizi düzenli olarak ve alkol bazlı dezenfektan ürünleri ile temizleyerek, bol su ve sabun ile yıkamak gerekir.
  • Karşımızda veya etrafımızda öksüren veya hapşıran herkesle aramıza en az 1 metre mesafemizi korumalıyız, aksi durumda yukarıda bahsettiğimiz damla kabarcıkları aldığınız nesef ile yakalanmanız mümkündür.
  • Göz, burun ve ağza dokunmaktan kaçının. Eller birçok yüzeye dokunur ve vürüs kapma tehlikesi yüksektir, Kirlenen eller kaptığınız virüsü burnunuza, gözlerinize, ağzınıza aktarabilir.
  • Çevrenizdeki insanların iyi bir solunum hijyeni uyguladıklarından emin olmalıyız. Bu öksürüğünüzde veya hapşırdığınızda ağzınızı ve burnunuzu bükülmüş dirsek veya doku ile kaplamak anlamına gelir.
  • Kendinizi iyi hissetmiyorsanız evde kalın. Ateşiniz, öksürük ve nefes almada zorluk çekiyorsanız, tıbbi yardım alın. Yerel sağlık kurumunuzun tamilatlarını lütfen uygulayın. Ulusal ve yerel yetkililer bölgenizdeki durum hakkında en güncel bilgilere sahip olacaktır. Erken teşhis ve sağlık uzmanınızdan sizi hızlı bir şekilde doğru sağlık kuruluşuna yönlendirmesini sağlayacaktır. Bu ayrıca sizi koruyacak ve virüslerin diğer enfeksiyonların yayılmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

COVID-19 Yakalanma İhtimali Nedir?

Risk, bulunduğunuz yere ve daha spesifik olarak COVID-19 salgını olup olmadığına bağlıdır. Çoğu yerde bazı insanlar için COVID-19 virüsüne yakalanma riski hala çok düşüktür. Bununla birlikte, artık dünyanın dört bir yanında hastalığın yayıldığı yerler (şehirler veya bölgeler) var. Bu anlarda yaşayan veya ziyaret eden insanlar için yalanma riski çok daha yüksektir.

Corona Virüsü tedavi edecek ilaç bulundumu? Tedavi Etme Yöntemleri Nelerdir?

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı tehdit altına almayı başaran koronavirüs, İran sağlık bakanı sözcüsü Kiyanuş Cihanpur (ilaç etkisini gösterir göstermez tüm dünya ile paylaşacağız) dedi. İran’da uygulanan ilacın etkisini 24 saat gibi kısa bir sürede göstermesi ile birlikte yetkililerden sevindiren haber kısa süre içerisinde gelebilir.

Corona Virusün Görüldüğü Ülkeler ve Vaka Sayıları

Türkiye’ye Korona Virüsü Hangi Ülkeden Geldi? Hangi Şehirde Bulunmaktadır?

Hasta hak ve hürriyet hassasiyetini göz önüne alarak kimlik bilgilerinin paylaşılmadığını ve insanların panik haline girmemesi için açıklanmaması gerektiği konusunda görüş bildiren bilim adamları var, Fakat Korona Virüsün italya’dan geldiğini biliyoruz.

Hoşunuza Gidebilir

2 yorum

melek 12 Mart 2020 - 16:32

Son zamanlarda hayatımıza kabus gibi girdi bu yararlı bilgiler icin teşşekür ediyorum bol bol el yıkamalı sabunla ve tokalasmak temastan uzak durmak bunları yapıyorum sizde yazmışsınız durumun ciddiyetine varır herkez bilinç li olur sizlerin sayesinde.

Yanıt
Cinsel Sohbet Sitelerinde Seks Yorumları - 10 Nisan 2020 - 00:46

[…] Yılının son çeyreğinde meydana gelen koronavirüs (covid 19) hastalığı günden güne tüm Dünya’da ölümlere sebep oluyor. Bu süreç […]

Yanıt

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.