Anasayfa BilimCoronavirüs Coronavirüs Covid-19 Virüsü Hakkında 12 Efsane Soru ve Cevaplar

Coronavirüs Covid-19 Virüsü Hakkında 12 Efsane Soru ve Cevaplar

Yazar firat35yalcin
coronavirüs

Dünya’nın dört bir yanındaki ülkeler koronavirüsün yayılmasıyla mücadele etmeye çalışırken, yanlış bilgi ölümcül covid-19 virüsüyle mücadeleyi daha da zorlaştırdı..

Şu anda, 43 ülke ve bölgede 81.000’den fazla onaylanmış koronavirüs vakası vardır. Virüsün etkisini en aza indirgemek için federal sağlık kuruluşları halkı kendimizi hastalıktan sağlıklı ve güvende tutabileceğimiz yollar hakkında güncel tutmaya çalısıyor.

Öksürdüğümüzde ellerimizi düzgün bir şekilde yıkamak ve ağzımızı örtmek gibi önlemler mikropların yayılmasını önlemenşn etkili yöntemleri olsa da, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) sizi yeni koronavirüsten korumaya yardımcı olabilecek bir efsane listesi derlemiştir. Sarımsak yemek ve burnumuzu tuzlu su ile temizlemek (gargara) yapmak çok iyi geldiği hakkında zamanların tavsiyesi var.

1- Burnunuzu düzenli olarak tuzlu suyla durulamak yeni koronavirüsü önlemeye yardımcı olabilir mi ?

WHO’ya göre burnumuzu düzenli olarak salin (burun spreyi) yıkamanın insanları virüsten koruduğuna dair kanıt yoktur.

Uzmanlar, ”Burnu düzenli olarak salinle yıkamanın insanların soğuk algınlığından daha çabuk iyileşmesine yardımcı olabileceğine dair sınırlı kanıtlar var” diyor. Bununla birlikte, burnun düzenli olarak durulanmasının dolunum yolu enfeksiyonlarını önlediğini gösterilmemeştir.

2- Antibiyotikler yeni koronavirüsün önlenmesinde ve tedavisinde etkili midir?

Yeni koronavirüs covid 19 bir virüs olduğundan, antibiyotikler hastalığın tedavisinde çalışmaz hale geliyor.

Şu anda, coronavirüs aşısı veya spesifik bir tedavi yoktur, ancak Dünya Sağlık Örgütü, yeni koronavirüs için hastaneye yatırılanların ”bakteriyel konfeksiyon mümkün” olduğu için antibiyotik alabileceğini belirtmektedir.

Uzman ekiplere göre, yeni koronavirüs için bazı spesifik tedaviler şu anda araştırılmaktadır ve klinik deneylerle test edilmelidir.

3. El kurutma makinaları virüsü öldürmede etkili midir?

Devlet Sağlık Örgütü, el kurutma makinelerinin yeni koronavirüs öldürmede etkili olmadığını belirtmektedir. Virüse karşı korunmak için, kuruluş sık sık ellerinizi alkol bazlı el ovalama ile temizlemenizi veya sabun ve bol su ile yıkamanızı önerir.

4- Termal tarayıcılar koronavirüsE bulaşmış kişileri tespit etmede ne kadar etkili?

WHO’ya göre, termal tarayıcılar, yüksek ateş ve kuru öksürük belirtisi gösteren kişilerde tarayıcılar etkisini gösterebilir.

Bununla birlikte, tarayıcılar enfekte olmuş ancak henüz yüksek ateşi olmayan insanlarda tespit edilemez. Kişilere bulaştıktan sonra 2 veya 10 gün içerisinde etkisini göstrebilir.

5-Çin’den mektup veya kargo paketi almak güvenli olurmu?

Wuhan kaynaklı virüse rağmen WHO’ya göre Çin’den posta almak güvenlidir, çünkü ”önceki analizlerden, koronavirüslerin mektuplar veya paketler gibi nesnelerde uzun süre hayatta kalmadığını biliyoruz”

6- Evcil hayvanlar koronavirüs yayabilirmi?

Who’ya göre, sosyal medyada dolaşan birçok iddiaya rağmen, ”köpekler veya kediler gibi refakatçi hayvanların, evcil hayvanların koronavirüs ile enfekte olabileceğine dair kanıt yok”

7- Sarımsak yemek yeni koronavirüs enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olabilir mi?

WHo’ya göre, sarımsak ”bazı antimikrobiyal özelliklere sahip olabilen sağlıklı bir gıda” olmasına rağmen, sarımsak yemenin insanları yeni koronavirüsten koruduğuna dair bir kanıt yoktur.

8- Virüs sadece yaşlı insanları mı etkiliyor? yoksa gençlere de etkisi olurmu?

Organizasyona göre yeni koronavirüs her yaştan insanı enfekte edebilir, ancak yaşlı insanlar ve astım veya diyabet gibi önceden mevcut tıbbi rahatsızlıkları olan kişiler ”virüsle ağır hastalığa karşı daha savunmasız gibi görünmektedir”

9- Zaturreye karşı aşılar sizi yeni koronavirüsten korur mu?

Sağlık kurumuna göre, zaturre için aşılar virüse karşı koruma sağlamamakta veya mevcut aşıları yapmamaktadır, çünkü virüs ”kendi aşısına ihtiyaç duyduğu kadar yeni ve farklıdır”.

10- Vücudunuza alkol veya klor püskürtmek Covid-19 koronavirüsü öldürebilir mi?

Vücudunuza önceden girmiş virüsleri öldürmemeye ek olarak, alkol veya klor gibi maddelerin püskürtülmesi, gözleriniz ve ağzınız gibi mukoza zarlarına veya giysilere zarar verebilir.

Alkol ve klor, doğru kullanıldıklarında yüzeylerin dezenfekte edilmesinde faydalı olabilir. Diğer kimyasal dezenfektanlar arasında ”ağartıcı, klor bazlı dezenfektanlar veya çözücüler %75 etanol, perasetik asit ve kloroform” yer alır.

11- Bir ultraviyole dezenfeksiyon lambası virüsü öldürebilir mi?

WHO’ya göre, UV radyasyonu cilt tahrişine neden olabileceğinden, UV lambaları elleri sterilize etmek için kullanılmamalıdır.

12- Susam yağı uygulamak virüsün vücuda girmesini engeller mi?

Hayır, susam yağı covid-19 koronavirüsü öldürmez diyor, WHO yani Dünya Sağlık Örgürü!

Dünya Sağlık Örgütü, Facebook ve WhatsApp işbirliği yaparak Dünya’ya coronavirüs hattı oluşurdu.

Dünya Sağlık Örgütü, online coronavirüs map yani vaka ve ölüm haritalarını anında takip edebilirsiniz.

Hoşunuza Gidebilir

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.