Anasayfa Blog Sohbet Nedir? Sohbet Odaları Hakkında 8 Temel Bilgi

Sohbet Nedir? Sohbet Odaları Hakkında 8 Temel Bilgi

Yazar firat35yalcin
sohbet odaları içinde tartışmak

Chat Odalarında Yeni Ufuklara Yelken Açın

İnternetin ve teknolojinin yaygınlaşmasıyla birlikte ”chat‘ kavramıda hayatımıza girdi. Türkçede sohbet anlamına gelen bu kelimeyle sohbetler internet alemine taşındı. Gün içinde ikili ve gruplu birliktelikler yetmiyormuş gibi geceleri bazende sabaha kadar sohbetler sürüyor.

Sohbetlerin sanal aleme taşınmasıyla birlikte sohbet odaları adıyla internet siteleri kurulmaya başlandı. Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın her tarafından kişiler aynı platformda buluşma imkanı buluyorlar. Toplum içine karışmakta veya sosyalleşmekte zorlanıyorsanız, duygularınızı açıkça ifade edemiyorsanız, sohbet odasına girerek yeni arkadaşlıklara yelken açabilirsiniz.

Sohbet Odaları Nedir? Ne işe Yarar?

Eskiler bir araya geldiklerinde ”iki lafın belini kıralım” diyerek muhabbete başlarlardı. Günümüzde bu muhabbet telefonla konuşmalara internetten chetleşmeye dönüştü. Yeni neslin aklına Sohbet nedir gelebilir. Arkadaşınızla veya arkadaşlarınızla bir araya geldiğinizde belirli konular üzerinde konuşmalarınıza sohbet denir.

Sohbet odaları da sohbetinizin fiziki ortamdan çıkıp, sanal odalara taşındığı platformlardır. İster tanıyın ister tanımayın yüzlerce kişiyle konuşabilme hatta tanışma imkanı buluyorsunuz.

Sohbet odalarının en büyük avantajı ücretsiz olmasıdır. Dünyanın öbür ucundaki akrabalarınızla, sevdiklerinizle görüntülü olarak da ücretsiz konuşabiliyorsunuz.

Toplum içine karışmakta zorlanıyorsanız, düşüncelerini açıkça ifade edemiyorsanız ya da yanlış anlaşılmaktan korkuyorsanız, sohbet odaları bu durumlar için ideal ortamlardır. Hakim olduğunuz veya merak ettiğiniz konuyla ilgili bir sohbete katılabilirsiniz. Kimse sizi tanımadığı veya görmediği için rahat konuşabilirsiniz.

Sohbet Odalarıyla Yeni Arkadaşlıklar Kurabiliyorsunuz

Karşı cinslerle arkadaşlık kurmakta zorlanıyorsanız, ne diyeceğinizi bilmiyorsanız, işte size fırsat. Sohbet odasına girerek kendinize arkadaş edinebilirsiniz. Fakat bunu yaparken, ahlak kurallarına ve davranışlarınıza dikkat edeceksiniz, Aksi taktirde odadan atılırsınız.

Sohbet Odalarında Neler Bulunuyor?

Sohbet Odalarında ”loby” denilen ana giriş sayfası bulunuyor. Buradan bütün odaları ve kategorileri görebilirsiniz. Genel olarak; bilim, yaşam, haber, sosyal, teknoloji, astroloji, edebiyat, cinsellik, spor gibi ana başlıklar bulunuyor.

Kendiniz de bir sohbet odası kurabileceğiniz gibi hazırdaki bir odaya da giriş yapabilirsiniz. Hemşericilik duygunuz kabarıksa Adana, Ankara, İstanbul, İzmir gibi şehir odalarına girip, şehrinizle ilgili bilgiler paylaşabilirsiniz.

Sohbet odalarında sadece sohbet edilmiyor. Oyun odalarında arkadaşınızla veya tek başınıza oyun da oynayabilirsiniz. Odada yayınlanan canlı müziği dinleyebilirsiniz. Sohbet ederken veya bilgisayarda işinizi görürken, arka planda müzik çalabilir. İsterseniz sıradaki parçayı arkadaşınıza da isteyebiliyorsunuz.

Sohbet Odalarında Yeteneğinizi Gösterin

Sohbet odasında içinizde yatan şairi, yazarı veya araştırmacı ruhunuzu ortaya çıkarabilirsiniz. Fiziki ortamda rahatlıkla dile getiremediğiniz duygu, düşünce ve bilginizi sanal ortamda söyleyebilirsiniz.

İnternet ortamında sohbet yazısı örnekleri bulunuyor. Akıcı ve rahat anlaşılır bir dil kullanabilmeniz için bu örnekleri inceleyip, kendi uslubunuzu geliştirebilirsiniz. Sadece şiir ve hikaye yazmak zorunda değilsiniz. Edebiyat üzerine de yazılar yazabilirsiniz.

Sohbet Odalarına Nasıl Giriş Yapabilirsiniz?

Sohbet odasının en büyük kolaylığı ücretsiz olmasının yanı sıra zorunlu üyelik şartının da olmamasıdır. Siteye giriş yaptıktan sonra kendinizi tanıtabileceğiniz bir ”nick” belirliyorsunuz. Bu sizin takma adınız oluyor. Bu takma adınızın başkaları tarafından da kullanılmasını ve her defasında yeni bir nick kullanmak istemiyorsanız siteye ücretsiz üye olup, nickinizi kayıt altına alabiliyorsunuz.

İnternet ortamında sohbet edebilmeniz için bilgisayarınızda mirc programının olması gerekiyor. Bu program internette sohbet etmenizi sağlıyor. Eğer bilgisayarınıza yüklü değilse giriş yapmak istediğiniz sohbet sitesinden indirebilirsiniz.

Sohbet Odalarında Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Sohbet odaları gerçek ve belirli seviyenin üstündeki insanların buluştuğu platformlardır. Bu nedenle, gayri ahlaki,, şiddet içerek cinsel içerikli konuşma ve davranışlara izin verilmiyor. Üslubunuz ve konuşmalarınız naif ve seviyeli olmalıdır.

Sohbet esnasında akıcı bir dil kullanmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Kibar ve argodan uzak bir dil kullanmanız da karşı taraftaki kullanıcıyı memnun edecektir. Sohbete başlamadan önce karşınızdakinin hobilerini, ilgi alanlarını dikkate almayı unutmayın. Yeni arkadaşlıklar kurmak için bu hususların önemli olduğunu unutmayın.

Görüntülü Sohbet Ederken Dikkatli Olun

Sohbet odalarının sunduğu bir avantaj da görüntülü sohbet edebiliyorsunuz. Dahili veya harici web camera ile görüntülü sohbet etmenin tadını çıkarabilirsiniz. Birçok insan gurbette veya Türkiye’nin başka illerde yaşayan akrabaları ve arkadaşlarıyla bu yöntemle konuşuyorlar. Görüşme her ne kadar ücretsiz olsa da görüşmenin kalitesinin sizin internet ağınızın hızına ve web cameranızın kalitesine bağlı olduğunu unutmayın.

Sohbet odasında yeni tanıştığınız biriyle hemen görüntülü konuşmaya çalışmayın. Ters tepki gelebilir. Muhabbetiniz ilerledikçe teklif zaten karşı taraftan gelecektir. Bu durumda da görümünüze ve arka plana itina etmenizde fayda vardır.

Hoşunuza Gidebilir

1 yorum

tanem 9 Mart 2020 - 19:56

ilk defa giricek biri olarak bilgiler cok faydalı olucaktır bir cay bir sigara birde sohbet ozaman sohbet chat odaları ile ilgili tüm bilgileri vermişsiniz. emeklerinize saglık..

Yanıt

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.