Varis olusumuna yol acan 10 neden

Varis olusumuna yol acan 10 neden

CeReN     22-08-17     Saglik     Varis olusumuna yol acan 10 neden     37 Defa Okundu

Varis olusumuna yol acan 10 neden

Bacaklarda agri, ozellikle gece gelisen kramplar, sisme, kasinti, ciltte renk degisIklikleri… Estetik kayginin yani sira yasam kalitesini dusurecek derecede sIkayetlere de neden olan bu hastaligin adi, varis! “Toplardamarlarin genislemesi “ olarak tanimlanan varis gunumuzde en sIk gorulen hastaliklardan biri. Oyle ki Amerika’da 50 yas uzerinde nufusun yuzde 50’sinde bu hastalik mevcut.Ulkemizde de kesin bir rakam olmamakla beraber, 10 milyonun uzerinde kiside varis oldugu tahmin ediliyor. Tedavi edilmediginde olume yol acabilen ve kronik venoz yetmezlik adi verilen ciddi bir hastaliga da neden olabiliyor. Birinci derecede akrabalarda varis hastaligi olmasi ve ilerleyen yas, varis olusumunun onemli risk faktorlerini olusturuyor. Bunlarin yani sira alinacak tedbirlerle onlenebilen risk faktorleri de mevcut. Acibadem Altunizade Hastanesi Kalp

ve Damar Cerrahisi Uzmani Prof. Dr. Hasan Karabulut varis olusumuna yol acan veya var olan varisleri artiran etkenleri anlatti, onemli onerilerde bulundu.

1-Genetik

Genetik yatkinlik varis hastaliginin belki de en onemli ve degistirilemez nedeni. Bu yuzden anne ve babada varis varsa, bu hastaligin gelismesini beklemeden koruyucu tedaviye baslamak gerekiyor.

2-Obezite

Obezitenin dogrudan varis hastaligina yol actigi saptanmamakla birlikte fazla kilo nedeniyle az hareket etmek, buna bagli olarak kapaklarin devamli yuksek basinca maruz kalmalari ve baldir kaslarinin yeterince calistirilmamasi sonucu kan yukariya dogru pompalanamiyor. Bu tablo da varis olusumuna sebep olabiliyor.

3-Bacak bacak ustune atmak

Bacak bacak ustune atmak ayak bilegindeki toplardamar basincinin yuksek kalmasina ve dizin o bolgedeki toplardamara baski yapmasi nedeniyle kan akiminda azalmaya yol aciyor. Bu durum da yeni varis olusumu ya da olusan varislerin artisina neden olabiliyor.

4-Hareketsizlik

Uzun süre ayakta kalarak ya da sabit bir şekilde oturularak yapılan işlerde çalışmak varise yol açabiliyor. Atar damarlardan farklı olarak toplardamarlarda kapaklar oluyor. Bu kapaklar ayakta durduğumuzda ya da oturur haldeyken yerçekiminin etkisiyle kanın aşağıda toplanmasını önlüyor. Hareket ettiğimizde kapaklarda bir problem yoksa basınç 0 – 10 mmHg oluyor. Ayakta ya da otururken ise ayak bileğimizdeki toplardamar basıncı yaklaşık olarak 100 mHg’ye yükseliyor. Eğer kapaklarda bir problem varsa kaçak derecesine göre basınç yüksek kalıyor, bu da ilerleyen zamanda damarlarda genişlemeye, yan damarlarda belirginleşmelere yol açabiliyor.

5-Yüksek topuklu ayakkabılar

Yüksek topuklu ayakkabılar, bacak kaslarının yürüme anında kanın yukarıya doğru pompalama

fonksiyonlarını bozarak toplardamarların basınca maruz kalmalarına neden oluyor. Bu durum hem bacak ağrılarına hem de varis oluşumuna sebebiyet verebiliyor.

6-Az Su İçmek

Az su içmek varis oluşumuna doğrudan neden olmuyor. Ancak hareketsiz olmak ya da derin toplardamarlarında yetmezlik olan kişilerde az su içilmesi durumunda “hemokonsantrasyon” denilen kanın şekilli elemanları artıyor ve buna bağlı olarak kan yoğunlaşıyor. Bu durum hareketsizlikle birleşince derin ven trombozu denilen derin toplardamar tıkanıklıklarına yol açabiliyor. Bu hastalık hem akciğere pıhtı atmasına neden olabiliyor, hem de iyileşme sürecinde toplardamarlarda kapak bozuklukları oluşturarak tromboz sonrası sendrom adı verilen kronik toplardamar rahatsızlıklarına neden oluyor.

7-Güneşlenmek

Sıcak hava, kaplıca, sauna, güneşlenmek, kum banyosu… Bu faktörler doğrudan varis oluşumuna yol açmasalar da varisleri olan kişilerde kapaklardaki yetersizlik derecesini arttırarak varislerin çoğalmasına yol açabiliyor. Bunun nedeni ise sıcak havanın damarları genişletmesi ve mevcut olan kapak yetersizliklerinin kaçak seviyesini yükseltmesi. Bu tablo da varislerin genişlemesi veya yeni varis oluşumlarıyla sonuçlanıyor.

8-Doğum kontrol hapları

Doğum kontrol hapları da varis oluşumuna sebebiyet verebiliyor. Doğum kontrol ilaçlarının içinde yer alan hormonların damarların artışına neden olabilmesinin dışında belki de oluşturdukları en önemli problem, derin toplardamarlarda yetersizliği olan hastalarda tromboza ( pıhtılaşma ) yol açabilmeleri. Bu tablonun en önemli komplikasyonu ise pıhtıların koparak akciğere gitmesi (akciğer embolisi ) ve ölüme kadar gidebilecek problem oluşturabilmesi.

9-Alkol

Alkol yeni varis olusumuna neden olmuyor. Ancak toplardamarlar uzerine genisletici etkisiyle toplardamarlarda kacak derecesini arttirmasi ve hareketsizlige yol acmasi yuzunden toplardamarlarda basinci artirarak mevcut varislerin cogalmasina neden olabiliyor.

10-Hamilelik

Hamilelikte gerek hormonal degisIkliklerin gerekse karin icerisinde buyuyen bebegin toplardamar uzerine baski yapmalari, buna bagli olarak bacaklarda basincin artmasi sonucunda varisler belirgin olmaya basliyor ya da artiyor. Burada yine onemli olan derin toplardamar kapaklarinda yetersizlik olup olmamasi. Eger derin toplardamarlarda yetersizlik varsa bu sorunu yasayan hamilelerin dogum oncesi ve sonrasinda yakindan takip edilmeleri gerekiyor.

Varis nasil olusuyor?

Bacakta yuzeyel ve derin olmak uzere iki adet toplardamar sistemi mevcut. Ayrica bu iki sistemi birlestiren toplardamarlar var. Atardamarlardan farkli olarak toplardamarlarda kapaklar bulunuyor. Bu kapaklar ayakta durdugumuzda ya da oturur haldeyken yercekiminin etkisiyle kanin asagida toplanmasini onluyor. Ayakta ya da otururken ayak bilegimizdeki toplardamar basinci yaklasIk olarak 100 mHg oluyor. Hareket ettigimizde ise kapaklarda bir problem yoksa bu basinc 0 – 10 mmHg ya kadar dusuyor. Eger kapaklarda bir problem varsa kacak dercesine gore basinc yuksek kaliyor, bu da ilerleyen zamanla beraber damarlarda genislemelere ve yan damarlarda belirginlesmelere neden oluyor. Bu tablo da varis olarak tanimlaniyor.

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Google+    Pinterest    Whatsapp  

Yorumlar (2 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?Sohbet Odaları

Web Sohbet

Mobil Chat

Takip Et

© Copyright 2018 HerSohbet.Com - Tüm Hakları Saklıdır.